Před zahájením registru (neintervenční studie, NIS) je vhodné si zodpovědět následující otázky, ujasnit si motivaci projektu a co by měl registr přinést.
Vím, proč chci NIS provádět?
Budou výsledky užitečné?
Mám dostatek finačních prostředků?
Mohu pro dosažení cílů studie oslovit dostatečné množství lékařů?
Tvorba registru je komplexní proces, který lze rozdělit do tří základních bloků. V závislosti na povaze registru se jednotlivé kroky mohou výrazně lišit v časové náročnosti, nicméně všechny by měly směrovat k co nejefektivnějšímu řešení registru. Je důležité věnovat dostatečnou pozornost již návrhu registru, abyste si později ušetřili obrovské množství času, který byste strávili řešením problémů.
Přípravná fáze zahrnuje především definování cílů, příprava podkladů pro dokumentaci a přípravu CRF, definování metodiky sběru dat vč. technického zabezpečení projektu, naplánování harmonogramu a plánu statistické analýzy (SAP) vč. případné power analýzy (odhad sledovaného vzorku, stanovení n), získání příslibu spolupracujících center (důležitý výběr správných center ve vztahu k feasibilitě a selekčnímu bias) a zajištění podpory odborné a finanční. Tato fáze je stěžejní, neboť určuje průběh projektu a zásadně ovlivňuje jeho úspěch.
Vlastní realizace projektu, která je nejdelší, souvisí se třemi kroky:
Vlastním vyvrcholením projektu jsou výstupy, které mohou vznikat jednak v průběhu projektu (interim analýza) a finálně po dokončení sběru dat. Výstupy mohou být použity pro publikace, konferenční výstupy, postery, ale i jako informační základna pro definování jednání s plátci zdravotní péče, přípravu odborných doporučení apod. Správnost výstupů garantuje analytické centrum a hlavní garant projektu.